Tarasy

Tarasy

 

Tarasy są powszechnie stosowanym elementem konstrukcyjnym luksusowych domów. Bardzo często stosuje się je także w domach z nieco niższego segmentu. Dają znacznie większe możliwości niż zwyczajny balkon i mają w sobie nieodparty urok.

 

Tarasy

 

Konstrukcja i wykończenie

Sama konstrukcja tarasu nie jest szczególnie skomplikowana. Istnieje kilka technologii, które pozwalają zapewnić jej stabilność i bezpieczeństwo. Sama jednak konstrukcja nośna nie jest szczególnie warta uwagi – dziś znacznie większą wagę przywiązuje się do prawidłowej izolacji oraz estetycznego i trwałego wykończenia powierzchni. Dawniej, kiedy tarasy były budowane głównie na poziomie ziemi (stąd zresztą wzięła się ich obecna nazwa), wykańczano je przede wszystkim naturalnym kamieniem. Dziś też się stosuje tę technikę, ale często zamiast kamienia układa się gres o podobnych właściwościach lub drewno (to niezbyt dobrze sprawdza się w polskim klimacie) albo deski i panele kompozytowe.

 

Które wykończenie wybrać?

  • Tarasy wyłożone kamieniem mają olbrzymi urok, jednak kamień nagrzewa się bardzo szybko, co sprawia, że latem stąpnięcie bosą stopą może być bardzo nieprzyjemne. Niestety podobnie pod tym względem spisuje się gres. Jego przewaga nad kamieniem wynika głównie z precyzyjnej kontroli jakości, z czego z kolei wynika, że raczej nie zdarza się, aby któraś płytka byłą znacząco słabsza od pozostałych.
  • Tarasy drewniane są znacznie bardziej przyjemne w ciepłe dni, ale drewno musi być znakomicie zabezpieczone przed wilgocią. W naszym klimacie stosuje się głównie drewno egzotyczne, ponieważ daje ono najciekawszy efekt estetyczny. Można stosować także niektóre gatunki rodzime, jednak te niekoniecznie są znacząco tańsze, a nie zawsze wyglądają równie dobrze. Tarasy drewniane mogą być zadaszone np. tarasolem, aby uniknąć przyspieszonego zużycia powierzchni.
  • Tarasy kompozytowe są stosunkowo tanim rozwiązaniem, a własności kompozytów sprawiają, że takie wykończenie wyśmienicie sprawdza się w naszych warunkach. Kompozytowe deski i panele mogą bardzo mocno przypominać naturalne drewno, od którego jednak są nieco chłodniejsze, a mogą też być barwione na nietypowe kolory, choć z tego rozwiązania korzysta się stosunkowo rzadko. Kompozyty dobrej jakości nie kruszeją od promieniowania UV ani wilgoci i długo zachowują swoje walory dekoracyjne.

 

Liczy się precyzja

Niezależnie od wybranego wykończenia, olbrzymie znaczenie ma precyzja. Dobór technik montażowych, metod impregnacji powierzchni, dokładne spasowanie wszystkich krawędzi. Ma to niebagatelny wpływ na trwałość wykończenia tarasu, a także jego wygląd. Taras, jeśli jest prawidłowo wykończony, zachowuje swój wygląd i funkcjonalność nawet przez kilkadziesiąt lat. Natomiast brak precyzji przy montażu pokrycia może spowodować, że już po pierwszej zimie pojawią się poważne problemy i trzeba będzie przeprowadzić remont. Choćby już z tego względu, do wykończenia tarasu warto zaprosić profesjonalistów pracujących na materiałach najwyższej klasy i mających odpowiednie doświadczenie.

 

Zobacz również:

Tarasy drewniane

Tarasy kompozytowe