Tarasy kompozytowe

Tarasy kompozytowe

 

Tarasy kompozytowe są całkiem udaną alternatywą dla tarasów drewnianych i innych klasycznych wykończeń. Jeszcze dekadę temu estetyka kompozytów kazała umieszczać je na szarym końcu listy rozwiązań, nad którymi warto się zastanawiać, ale dziś wygląd desek kompozytowych może bardzo pozytywnie zaskakiwać.

 

Tarasy kompozytowe

 

Od kiedy kompozyty mogą wygrać z drewnem?

Nie dla wszystkich jest oczywiste, że kompozytowe deski faktycznie mogą stanowić alternatywę dla desek z drewna egzotycznego, jeśli chodzi o wykończenie tarasów. Mogą, i to z kilku powodów. Przede wszystkim nowoczesne tworzywa są niemal całkowicie odporne na promieniowanie UV. Dawniej wystawienie kompozytu na bezpośrednie działanie słońca powodowało, że tworzywo dość szybko ruszało i zaczynało pękać. Dziś już tak nie jest, a dodatkowo zwiększono także odporność na wodę. Oczywiście kompozyty używane w takich zastosowaniach nigdy nie nasiąkały. Ale dawniej ich bolączką była zmiana koloru, jaką mogła spowodować woda. Dziś kompozyty mogą lekko blednąć, ale raczej po latach spędzonych na słońcu, a nie po jednym deszczowym roku.

 

Estetykę kompozytów

Przede wszystkim zaś poprawiono estetykę kompozytów. Z jednej strony wpłynęła na to technologia, która umożliwia subtelniejsze dekorowanie powierzchni materiału, a z drugiej także samo tworzywo. Jednym z materiałów, który wykorzystuje się do produkcji laminatu pokrywającego tworzywowe deski i panele tarasowe, jest naturalne drewno, co ma niebagatelny wpływ na wygląd całości.

 

A gdzie tu ekologia?

Same kompozyty oczywiście nie są tak przyjazne środowisku jak drewno – nie ulegają szybkiej biodegradacji, a kiedy już się rozkładają, to wydziela się pewna ilość nieobojętnych naturze monomerów. W praktyce jednak szkody, jakie wywołać może degradacja kompozytu nie są większe niż te, jakie wywołuje wycinanie drzew na deski tarasowe. Również bowiem wśród producentów kompozytów robi się wiele, aby ograniczyć szkodliwość wyrobów. Już teraz nie zawierają one żadnych klejów ani rozpuszczalników, a to właśnie te substancje odpowiedzialne były za postępującą degradację środowiska, wywołaną rozkładem dawniej używanych paneli tarasowych z kompozytu.

 

Jakość usprawiedliwia cenę

Tarasy kompozytowe są zwykle nieco tańsze od drewnianych. Nie jest to jednak tak duża różnica, jak można się było spodziewać, przynajmniej w przypadku najwyższej klasy kompozytów. Są to materiały dość kosztowne, natomiast warto uwzględnić przy ocenie opłacalności fakt, że tarasy kompozytowe praktycznie nie wymagają konserwacji. Panele i deski z tworzyw są odporne na zniszczenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Nie wymagają stosowania dodatkowej ochrony i wszystko, co należy zrobić, to od czasu do czasu dokładnie je umyć. Montaż kompozytów na tarasie jest dość kosztowny, ponieważ wymaga zastosowania specjalnych elementów łącznikowych. Za to poprawnie wykonany gwarantuje wieloletnią trwałość tarasu. Raczej nie należy próbować wykończyć tarasu samodzielnie. Nawet jeśli się to uda, zwykle jakość wykończenia będzie przeciętna i wpłynie to negatywnie na trwałość.

 

Korzystamy z szerokiej gamy kolorów

1-1

1-2

 

Zobacz również:

Tarasy drewniane